Vishay Vitramon VJ0402A1R8CXAAC
Part No.:
VJ0402A1R8CXAAC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuVJ0402A1R8CXAAC.pdf
Description:
MLCC
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Series:
VJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.8 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ0402A1R8CXAAC on Anpu?
3. Are the VJ0402A1R8CXAAC price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0402A1R8CXAAC?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VJ0402A1R8CXAAC VJ0402A1R8CXAAC31X
Part Number VJ0402A1R8CXAAC VJ0402A1R8CXAAC31X
Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon
Series VJ VJ Automotive
Packaging Tape & Reel (TR) Box
Product Status Active Obsolete
Capacitance 1.8 pF -
Tolerance ±0.25pF -
Voltage - Rated 50V -
Temperature Coefficient C0G, NP0 -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -
Features - -
Ratings - -
Applications General Purpose -
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC -
Package / Case 0402 (1005 Metric) -
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) -
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm) -