Vishay Vitramon VJ0402D0R8VXCAJ
Part No.:
VJ0402D0R8VXCAJ
Datasheet:
AnpuVJ0402D0R8VXCAJ.pdf
Description:
CAP CER 0.8PF 200V C0G/NP0 0402
Series:
VJ HIFREQ
Capacitance:
0.8 pF
Tolerance:
±0.05pF
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension:
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.61mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ0402D0R8VXCAJ on Anpu?
3. Are the VJ0402D0R8VXCAJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0402D0R8VXCAJ?
Image VJ0402D0R8VXCAJ
Part Number VJ0402D0R8VXCAJ
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ HIFREQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.8 pF
Tolerance ±0.05pF
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)