Vishay Vitramon VJ0402D2R4BXAAJ
Part No.:
VJ0402D2R4BXAAJ
Datasheet:
AnpuVJ0402D2R4BXAAJ.pdf
Description:
CAP CER 2.4PF 50V C0G/NP0 0402
Series:
VJ HIFREQ
Capacitance:
2.4 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension:
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.61mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ0402D2R4BXAAJ on Anpu?
3. Are the VJ0402D2R4BXAAJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0402D2R4BXAAJ?
Image VJ0402D2R4BXAAJ
Part Number VJ0402D2R4BXAAJ
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ HIFREQ
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.4 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Q, Low Loss
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm)