Vishay Vitramon VJ0402D3R0BXAAJ
Part No.:
VJ0402D3R0BXAAJ
Datasheet:
AnpuVJ0402D3R0BXAAJ.pdf
Description:
CAP CER 3PF 50V C0G/NP0 0402
Series:
VJ HIFREQ
Product Status:
Active
Capacitance:
3 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.61mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ0402D3R0BXAAJ on Anpu?
3. Are the VJ0402D3R0BXAAJ price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0402D3R0BXAAJ?
Image VJ0402D3R0BXAAJHT VJ0402D3R0BXAAJ
Part Number VJ0402D3R0BXAAJHT VJ0402D3R0BXAAJ
Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon
Series VJ HIFREQ HT VJ HIFREQ
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Capacitance 3 pF 3 pF
Tolerance ±0.1pF ±0.1pF
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 200°C -55°C ~ 125°C
Features High Temperature High Q, Low Loss
Ratings - -
Applications RF, Microwave, High Frequency RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.024" (0.61mm) 0.024" (0.61mm)