Vishay Vitramon VJ0402Y473JXJAC
Part No.:
VJ0402Y473JXJAC
Datasheet:
AnpuVJ0402Y473JXJAC.pdf
Description:
MLCC
Series:
VJ
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.024" (0.60mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ0402Y473JXJAC on Anpu?
3. Are the VJ0402Y473JXJAC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0402Y473JXJAC?
Image VJ0402Y473JXJAC VJ0402Y473JXJAC31
Part Number VJ0402Y473JXJAC VJ0402Y473JXJAC31
Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon
Series VJ VJ Automotive
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Obsolete
Capacitance 0.047 µF 0.047 µF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 16V 16V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Features - -
Ratings - AEC-Q200
Applications General Purpose Automotive
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric) 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)