Vishay Vitramon VJ0603Y102KNAAO
Part No.:
VJ0603Y102KNAAO
Datasheet:
AnpuVJ0603Y102KNAAO.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 50V 0603 EPOXY
Series:
VJ Non-Magnetic, Epoxy
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.036" (0.92mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ0603Y102KNAAO on Anpu?
3. Are the VJ0603Y102KNAAO price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0603Y102KNAAO?
Image VJ0603Y102KNAAO
Part Number VJ0603Y102KNAAO
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ Non-Magnetic, Epoxy
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.036" (0.92mm)