Vishay Vitramon VJ0603Y183JXAAC
Part No.:
VJ0603Y183JXAAC
Datasheet:
AnpuVJ0603Y183JXAAC.pdf
Description:
MLCC
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.038" (0.97mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ0603Y183JXAAC on Anpu?
3. Are the VJ0603Y183JXAAC price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ0603Y183JXAAC?
Image VJ0603Y183JXAAC VJ0603Y183JXAAC31
Part Number VJ0603Y183JXAAC VJ0603Y183JXAAC31
Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon
Series VJ VJ Automotive
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Obsolete
Capacitance 0.018 µF 0.018 µF
Tolerance ±5% ±5%
Voltage - Rated 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Features - -
Ratings - AEC-Q200
Applications General Purpose Automotive
Failure Rate - -
Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) - -
Thickness (Max) 0.038" (0.97mm) 0.038" (0.97mm)