Vishay Vitramon VJ1206Y563KLCAJ32
Part No.:
VJ1206Y563KLCAJ32
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuVJ1206Y563KLCAJ32.pdf
Description:
CAP CER 56000 PF 200V X7R 1206 P
Manufacturer:
Vishay Vitramon
Series:
VJ Pb-Bearing
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.067" (1.70mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ1206Y563KLCAJ32 on Anpu?
3. Are the VJ1206Y563KLCAJ32 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ1206Y563KLCAJ32?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VJ1206Y563KLCAJ32
Part Number VJ1206Y563KLCAJ32
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ Pb-Bearing
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.056 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Features High Temperature
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)