Vishay Vitramon VJ1210Y561KBFAT4X
Part No.:
VJ1210Y561KBFAT4X
Datasheet:
AnpuVJ1210Y561KBFAT4X.pdf
Description:
CAP CER 560PF 2KV X7R 1210
Series:
VJ OMD
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Open Mode, Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.067" (1.70mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order VJ1210Y561KBFAT4X on Anpu?
3. Are the VJ1210Y561KBFAT4X price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VJ1210Y561KBFAT4X?
Image VJ1210Y561KBFAT4X
Part Number VJ1210Y561KBFAT4X
Manufacturer Vishay Vitramon
Series VJ OMD
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 560 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Open Mode, Soft Termination, High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.132" L x 0.098" W (3.35mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.067" (1.70mm)