Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236742333
Part No.:
BFC236742333
Datasheet:
AnpuBFC236742333.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 250VDC RAD
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.374" (9.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
1. How to order BFC236742333 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236742333 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236742333 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236742333?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236742333.
Image BFC236742333
Part Number BFC236742333
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.374" (9.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)