Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236743154
Part No.:
BFC236743154
Datasheet:
AnpuBFC236743154.pdf
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
1. How to order BFC236743154 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236743154 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236743154 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236743154?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236743154.
Image BFC236743154
Part Number BFC236743154
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.15 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)