Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236853223
Part No.:
BFC236853223
Datasheet:
AnpuBFC236853223.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.508" (12.90mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
Long Life
1. How to order BFC236853223 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236853223 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236853223 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236853223?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236853223.
Image BFC236853223
Part Number BFC236853223
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.508" (12.90mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)