Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236856332
Part No.:
BFC236856332
Datasheet:
AnpuBFC236856332.pdf
Description:
CAP FILM 3300PF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance:
3300 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.535" (13.60mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
Long Life
1. How to order BFC236856332 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236856332 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236856332 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236856332?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236856332.
Image BFC236856332
Part Number BFC236856332
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 3300 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)