Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236859152
Part No.:
BFC236859152
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuBFC236859152.pdf
Description:
CAP FILM 1500PF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
Long Life
1. How to order BFC236859152 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236859152 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236859152 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236859152?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236859152.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BFC236859152
Part Number BFC236859152
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 1500 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.177" W (12.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)