Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236946104
Part No.:
BFC236946104
Datasheet:
AnpuBFC236946104.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.185" W (12.50mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max):
0.382" (9.70mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
Long Life
1. How to order BFC236946104 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236946104 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236946104 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236946104?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236946104.
Image BFC236946104
Part Number BFC236946104
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.185" W (12.50mm x 4.70mm)
Height - Seated (Max) 0.382" (9.70mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)