Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236956223
Part No.:
BFC236956223
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuBFC236956223.pdf
Description:
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max):
0.346" (8.80mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
Long Life
1. How to order BFC236956223 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236956223 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236956223 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236956223?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236956223.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BFC236956223
Part Number BFC236956223
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.165" W (12.50mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max) 0.346" (8.80mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)