Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236956472
Part No.:
BFC236956472
Datasheet:
AnpuBFC236956472.pdf
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.346" (8.80mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
Long Life
1. How to order BFC236956472 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236956472 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236956472 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236956472?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236956472.
Image BFC236956472
Part Number BFC236956472
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.161" W (12.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.346" (8.80mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)