Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236956562
Part No.:
BFC236956562
Datasheet:
AnpuBFC236956562.pdf
Description:
CAP FILM 5600PF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance:
5600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Long Life
1. How to order BFC236956562 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236956562 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236956562 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236956562?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236956562.
Image BFC236956562
Part Number BFC236956562
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 5600 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)