Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC236956682
Part No.:
BFC236956682
Datasheet:
AnpuBFC236956682.pdf
Description:
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance:
6800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Long Life
1. How to order BFC236956682 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC236956682 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC236956682 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC236956682?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC236956682.
Image BFC236956682
Part Number BFC236956682
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 6800 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.181" W (12.50mm x 4.60mm)
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)