Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2370GH333
Part No.:
BFC2370GH333
Datasheet:
AnpuBFC2370GH333.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 630VDC RAD
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Applications:
Automotive
Ratings:
AEC-Q200
Features:
Long Life
1. How to order BFC2370GH333 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC2370GH333 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC2370GH333 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC2370GH333?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC2370GH333.
Image BFC2370GH333
Part Number BFC2370GH333
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)