Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237136563
Part No.:
BFC237136563
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuBFC237136563.pdf
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 63VDC RADIAL
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.300" (7.62mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
Long Life
1. How to order BFC237136563 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC237136563 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC237136563 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC237136563?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC237136563.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image BFC237136563
Part Number BFC237136563
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.056 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.300" (7.62mm)