Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2373EL274MD
Part No.:
BFC2373EL274MD
Datasheet:
AnpuBFC2373EL274MD.pdf
Description:
CAP FILM 0.27UF 10% 250VDC RAD
Capacitance:
0.27 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
Long Life
1. How to order BFC2373EL274MD on Anpu?
3. Are the BFC2373EL274MD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC2373EL274MD?
Image BFC2373EL274MD
Part Number BFC2373EL274MD
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.27 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)