Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC2373GL563MD
Part No.:
BFC2373GL563MD
Datasheet:
AnpuBFC2373GL563MD.pdf
Description:
CAP FILM 0.056UF 10% 630VDC RAD
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
Long Life
1. How to order BFC2373GL563MD on Anpu?
3. Are the BFC2373GL563MD price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC2373GL563MD?
Image BFC2373GL563MD
Part Number BFC2373GL563MD
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.056 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)