Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC237520151
Part No.:
BFC237520151
Datasheet:
AnpuBFC237520151.pdf
Description:
CAP FILM 150PF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance:
150 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
400V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.532" (13.50mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order BFC237520151 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC237520151 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC237520151 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC237520151?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC237520151.
Image BFC237520151
Part Number BFC237520151
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 150 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.532" (13.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)