Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238551222
Part No.:
BFC238551222
Datasheet:
AnpuBFC238551222.pdf
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
550V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order BFC238551222 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC238551222 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC238551222 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC238551222?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC238551222.
Image BFC238551222
Part Number BFC238551222
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 2200 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 550V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)