Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238551432
Part No.:
BFC238551432
Datasheet:
AnpuBFC238551432.pdf
Description:
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance:
4300 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
550V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order BFC238551432 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC238551432 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC238551432 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC238551432?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC238551432.
Image BFC238551432
Part Number BFC238551432
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 4300 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 550V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.197" W (12.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)