Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238564302
Part No.:
BFC238564302
Datasheet:
AnpuBFC238564302.pdf
Description:
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance:
3000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order BFC238564302 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC238564302 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC238564302 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC238564302?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC238564302.
Image BFC238564302
Part Number BFC238564302
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 3000 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)