Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components BFC238583162
Part No.:
BFC238583162
Datasheet:
AnpuBFC238583162.pdf
Description:
CAP FILM 1600PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance:
1600 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order BFC238583162 on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that BFC238583162 is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the BFC238583162 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of BFC238583162?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of BFC238583162.
Image BFC238583162
Part Number BFC238583162
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 1600 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)