Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components F340Y233330JFM2B0
Part No.:
F340Y233330JFM2B0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuF340Y233330JFM2B0.pdf
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RAD
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
305V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.535" (13.60mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
Automotive; EMI, RFI Suppression
Ratings:
AEC-Q200, Y2
Features:
85C/85% Humidity
1. How to order F340Y233330JFM2B0 on Anpu?
3. Are the F340Y233330JFM2B0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F340Y233330JFM2B0?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image F340Y233330JFM2B0
Part Number F340Y233330JFM2B0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 305V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Ratings AEC-Q200, Y2
Features 85C/85% Humidity