Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP383336025JD02G0
Part No.:
MKP383336025JD02G0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuMKP383336025JD02G0.pdf
Description:
CAP FILM 0.036UF 5% 250VDC RAD
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.036 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
125V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order MKP383336025JD02G0 on Anpu?
3. Are the MKP383336025JD02G0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP383336025JD02G0?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MKP383336025JD02G0
Part Number MKP383336025JD02G0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.036 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 125V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)