Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385147160JD02G0
Part No.:
MKP385147160JD02G0
Datasheet:
AnpuMKP385147160JD02G0.pdf
Description:
CAP FILM 470PF 5% 1.6KVDC RADIAL
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
550V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Applications:
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order MKP385147160JD02G0 on Anpu?
3. Are the MKP385147160JD02G0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP385147160JD02G0?
Image MKP385147160JD02G0
Part Number MKP385147160JD02G0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 470 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 550V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)