Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385211250JI02W0
Part No.:
MKP385211250JI02W0
Datasheet:
AnpuMKP385211250JI02W0.pdf
Description:
CAP FILM 1100PF 5% 2.5KVDC RAD
Capacitance:
1100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
900V
Voltage Rating - DC:
2500V (2.5kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Applications:
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
Features:
1. How to order MKP385211250JI02W0 on Anpu?
3. Are the MKP385211250JI02W0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP385211250JI02W0?
Image MKP385211250JI02W0
Part Number MKP385211250JI02W0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 1100 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 900V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)