Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385230200JD02G0
Part No.:
MKP385230200JD02G0
Datasheet:
AnpuMKP385230200JD02G0.pdf
Description:
CAP FILM 3000PF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance:
3000 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order MKP385230200JD02G0 on Anpu?
3. Are the MKP385230200JD02G0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP385230200JD02G0?
Image MKP385230200JD02G0
Part Number MKP385230200JD02G0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 3000 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)