Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385391025JC02G0
Part No.:
MKP385391025JC02G0
Datasheet:
AnpuMKP385391025JC02G0.pdf
Description:
CAP FILM 0.091UF 5% 250VDC RAD
Capacitance:
0.091 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order MKP385391025JC02G0 on Anpu?
3. Are the MKP385391025JC02G0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP385391025JC02G0?
Image MKP385391025JC02G0
Part Number MKP385391025JC02G0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.091 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)