Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385E2122BKI02W0
Part No.:
MKP385E2122BKI02W0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuMKP385E2122BKI02W0.pdf
Description:
CAP FILM 1200PF 10% 2.5KVDC RAD
Manufacturer:
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
800V
Voltage Rating - DC:
2500V (2.5kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.188 Ohms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.654" (16.60mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.886" (22.50mm)
Applications:
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Ratings:
AEC-Q200, Y2
Features:
High Temperature
1. How to order MKP385E2122BKI02W0 on Anpu?
3. Are the MKP385E2122BKI02W0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP385E2122BKI02W0?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MKP385E2122BKI02W0
Part Number MKP385E2122BKI02W0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 800V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.188 Ohms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.654" (16.60mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)