Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKP385E42240KFI2B0
Part No.:
MKP385E42240KFI2B0
Datasheet:
AnpuMKP385E42240KFI2B0.pdf
Description:
CAP FILM 0.22UF 10% 400VDC RAD
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
ESR (Equivalent Series Resistance):
36 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.594" (15.10mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
High Temperature
1. How to order MKP385E42240KFI2B0 on Anpu?
3. Are the MKP385E42240KFI2B0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKP385E42240KFI2B0?
Image MKP385E42240KFI2B0
Part Number MKP385E42240KFI2B0
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 36 mOhms
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.594" (15.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)