Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKT1813410016
Part No.:
MKT1813410016
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Film Capacitors
Package:
Axial
Datasheet:
AnpuMKT1813410016.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 100VDC AXIAL
Manufacturer:
Package/Case:
Axial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
Applications:
General Purpose
Ratings:
Features:
1. How to order MKT1813410016 on Anpu?
3. Are the MKT1813410016 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKT1813410016?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MKT1813410016.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MKT1813410016 MKT1813410016R MKT1813410016G
Part Number MKT1813410016 MKT1813410016R MKT1813410016G
Package/Case Axial Axial Axial
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF 0.1 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20%
Voltage Rating - AC 63V 63V 63V
Voltage Rating - DC 100V 100V 100V
Dielectric Material Polyester, Metallized Polyester, Metallized Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm) 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm) 0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)