Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MKT1822410406W
Part No.:
MKT1822410406W
Datasheet:
AnpuMKT1822410406W.pdf
Description:
CAP FILM 0.1UF 20% 400VDC RADIAL
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
200V
Voltage Rating - DC:
400V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order MKT1822410406W on Anpu?
3. Are the MKT1822410406W price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MKT1822410406W?
Image MKT1822410406W
Part Number MKT1822410406W
Manufacturer Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Package/Case Radial
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)