Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ18A-M3/52
Part No.:
SMBJ18A-M3/52
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AnpuSMBJ18A-M3/52.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order SMBJ18A-M3/52 on Anpu?
3. Are the SMBJ18A-M3/52 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ18A-M3/52?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ18A-M3/52.
Image SMBJ18A-E3/52 SMBJ18A-E3/5B SMBJ18A-M3/5B SMBJ18A-M3/52 SMBJ18AHM3_B/I
Part Number SMBJ18A-E3/52 SMBJ18A-E3/5B SMBJ18A-M3/5B SMBJ18A-M3/52 SMBJ18AHM3_B/I
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage - Breakdown (Min) 20V 20V 20V 20V 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V 29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20.5A 20.5A 20.5A 20.5A 20.5A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W