Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ24A-M3/5B
Part No.:
SMBJ24A-M3/5B
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AnpuSMBJ24A-M3/5B.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AA
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order SMBJ24A-M3/5B on Anpu?
3. Are the SMBJ24A-M3/5B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ24A-M3/5B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ24A-M3/5B.
Image SMBJ24AHE3_A/H SMBJ24A-E3/52 SMBJ24A-E3/5B SMBJ24A-M3/5B SMBJ24A-M3/52
Part Number SMBJ24AHE3_A/H SMBJ24A-E3/52 SMBJ24A-E3/5B SMBJ24A-M3/5B SMBJ24A-M3/52
Package/Case DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB DO-214AA, SMB
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.4A 15.4A 15.4A 15.4A 15.4A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W