Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMBJ43A-M3/5B
Part No.:
SMBJ43A-M3/5B
Datasheet:
AnpuSMBJ43A-M3/5B.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
DO-214AA (SMBJ)
1. How to order SMBJ43A-M3/5B on Anpu?
3. Are the SMBJ43A-M3/5B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMBJ43A-M3/5B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMBJ43A-M3/5B.
Image SMBJ43A-E3/52 SMBJ43A-E3/5B SMBJ43A-M3/5B SMBJ43A-M3/52 SMBJ43AHM3_B/I
Part Number SMBJ43A-E3/52 SMBJ43A-E3/5B SMBJ43A-M3/5B SMBJ43A-M3/52 SMBJ43AHM3_B/I
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V 43V 43V 43V 43V
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V 47.8V 47.8V 47.8V 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V 69.4V 69.4V 69.4V 69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.6A 8.6A 8.6A 8.6A 8.6A
Power - Peak Pulse 600W 600W 600W 600W 600W