Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMC5K15A-M3/I
Part No.:
SMC5K15A-M3/I
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
AnpuSMC5K15A-M3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AB, SMC
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
205A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1. How to order SMC5K15A-M3/I on Anpu?
3. Are the SMC5K15A-M3/I price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMC5K15A-M3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMC5K15A-M3/I.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SMC5K15A-M3/H SMC5K15A-M3/I SMC5K15AHM3_A/I SMC5K15AHM3_A/H
Part Number SMC5K15A-M3/H SMC5K15A-M3/I SMC5K15AHM3_A/I SMC5K15AHM3_A/H
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V 15V 15V 15V
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V 16.7V 16.7V 16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V 24.4V 24.4V 24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 205A 205A 205A 205A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)