Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMC5K17A-M3/I
Part No.:
SMC5K17A-M3/I
Datasheet:
AnpuSMC5K17A-M3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
181.2A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order SMC5K17A-M3/I on Anpu?
3. Are the SMC5K17A-M3/I price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMC5K17A-M3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMC5K17A-M3/I.
Image SMC5K17AHM3_A/I SMC5K17A-M3/H SMC5K17AHM3_A/H SMC5K17A-M3/I
Part Number SMC5K17AHM3_A/I SMC5K17A-M3/H SMC5K17AHM3_A/H SMC5K17A-M3/I
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V 17V 17V 17V
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V 18.9V 18.9V 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V 27.6V 27.6V 27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 181.2A 181.2A 181.2A 181.2A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications - General Purpose - General Purpose
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)