Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMC5K22A-M3/H
Part No.:
SMC5K22A-M3/H
Datasheet:
AnpuSMC5K22A-M3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
141A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMC5K22A-M3/H on Anpu?
3. Are the SMC5K22A-M3/H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMC5K22A-M3/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMC5K22A-M3/H.
Image SMC5K22A-M3/I SMC5K22A-M3/H
Part Number SMC5K22A-M3/I SMC5K22A-M3/H
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 22V 22V
Voltage - Breakdown (Min) 24.4V 24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35.5V 35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 141A 141A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Power Line Protection No No
Applications General Purpose General Purpose
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)