Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMC5K58A-M3/I
Part No.:
SMC5K58A-M3/I
Datasheet:
AnpuSMC5K58A-M3/I.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
53.4A
Power - Peak Pulse:
5000W (5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
1. How to order SMC5K58A-M3/I on Anpu?
3. Are the SMC5K58A-M3/I price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMC5K58A-M3/I?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMC5K58A-M3/I.
Image SMC5K58A-M3/I SMC5K58A-M3/H
Part Number SMC5K58A-M3/I SMC5K58A-M3/H
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V 58V
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V 64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 93.6V 93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 53.4A 53.4A
Power - Peak Pulse 5000W (5kW) 5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)