Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMCJ70A-E3/9AT
Part No.:
SMCJ70A-E3/9AT
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet:
AnpuSMCJ70A-E3/9AT.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Manufacturer:
Series:
TransZorb®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package:
DO-214AB (SMCJ)
1. How to order SMCJ70A-E3/9AT on Anpu?
3. Are the SMCJ70A-E3/9AT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMCJ70A-E3/9AT?
Image SMCJ70A-E3/57T SMCJ70A-E3/9AT SMCJ70AHM3_A/I SMCJ70AHM3_A/H SMCJ70A-M3/9AT
Part Number SMCJ70A-E3/57T SMCJ70A-E3/9AT SMCJ70AHM3_A/I SMCJ70AHM3_A/H SMCJ70A-M3/9AT
Package/Case DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC DO-214AB, SMC
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V 70V 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V 77.8V 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V 113V 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A 13.3A 13.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)