Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC24AN-M3/H
Part No.:
SMPC24AN-M3/H
Datasheet:
AnpuSMPC24AN-M3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 38.9VC TO277A
Series:
TransZorb®, eSMP®
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
38.6A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
TO-277A (SMPC)
1. How to order SMPC24AN-M3/H on Anpu?
3. Are the SMPC24AN-M3/H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMPC24AN-M3/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMPC24AN-M3/H.
Image SMPC24AN-M3/H SMPC24AN-M3/I SMPC24ANHM3/I
Part Number SMPC24AN-M3/H SMPC24AN-M3/I SMPC24ANHM3/I
Package/Case TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN
Series TransZorb®, eSMP® TransZorb® TransZorb®, eSMP™
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Type Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1
Bidirectional Channels - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V 24V 24V
Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 38.9V 38.9V 38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38.6A 38.6A 38.6A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No
Applications General Purpose General Purpose Telecom
Capacitance @ Frequency - - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)