Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC48ANHM3/H
Part No.:
SMPC48ANHM3/H
Datasheet:
AnpuSMPC48ANHM3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC TO277A
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
19.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
TO-277A (SMPC)
1. How to order SMPC48ANHM3/H on Anpu?
3. Are the SMPC48ANHM3/H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMPC48ANHM3/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMPC48ANHM3/H.
Image SMPC48ANHM3/I SMPC48ANHM3/H
Part Number SMPC48ANHM3/I SMPC48ANHM3/H
Package/Case TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 48V 48V
Voltage - Breakdown (Min) 53.3V 53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 77.4V 77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 19.4A 19.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)