Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC70AN-M3/H
Part No.:
SMPC70AN-M3/H
Datasheet:
AnpuSMPC70AN-M3/H.pdf
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.3A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
TO-277A (SMPC)
1. How to order SMPC70AN-M3/H on Anpu?
3. Are the SMPC70AN-M3/H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMPC70AN-M3/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMPC70AN-M3/H.
Image SMPC70AN-M3/H SMPC70AN-M3/I SMPC70ANHM3/I SMPC70ANHM3/H
Part Number SMPC70AN-M3/H SMPC70AN-M3/I SMPC70ANHM3/I SMPC70ANHM3/H
Package/Case TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN
Series TransZorb® TransZorb® TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active
Type Zener Zener Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1 1 1
Bidirectional Channels - - - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V 70V 70V 70V
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V 77.8V 77.8V 77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V 113V 113V 113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.3A 13.3A 13.3A 13.3A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No No No
Applications General Purpose General Purpose Telecom Telecom
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)