Vishay General Semiconductor - Diodes Division SMPC75ANHM3/H
Part No.:
SMPC75ANHM3/H
Datasheet:
AnpuSMPC75ANHM3/H.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC TO277A
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
12.4A
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q101
TO-277A (SMPC)
1. How to order SMPC75ANHM3/H on Anpu?
3. Are the SMPC75ANHM3/H price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SMPC75ANHM3/H?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SMPC75ANHM3/H.
Image SMPC75ANHM3/I SMPC75ANHM3/H
Part Number SMPC75ANHM3/I SMPC75ANHM3/H
Package/Case TO-277, 3-PowerDFN TO-277, 3-PowerDFN
Series TransZorb® TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Type Zener Zener
Unidirectional Channels 1 1
Bidirectional Channels - -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 75V 75V
Voltage - Breakdown (Min) 83.3V 83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 121V 121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.4A 12.4A
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)
Power Line Protection No No
Applications Telecom Telecom
Capacitance @ Frequency - -
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)